Poradna

Otravy

V případě otravy kontaktuje naši ordinaci, ambulanci dětského odd. ON Náchod (tel.491 601 769), LSPP (491 601 771) či Toxikologické informační středisko (224 919 293, 224 915 402).

Horečka

Teplota do 38st.C ( resp.38,5st.C naměřená v konečníku) je zvýšená, teplota nad 38st.C je již horečka.

Zvýšenou teplotu není nutné snižovat, postačí klid a dostatečný přívod tekutin. Horečku je již potřeba srážet antipyretiky – léky na teplotu. Je dobré mít doma v lékárničce vždy alespoň jeden dětský lék na teplotu – tzn.paracetamol nebo ibuprofen. Dětem, které odmítají sirup, aplikujeme čípek ( k dostání paracetamol i ibuprofen). Léky dávkujeme dle hmotnosti dítěte, viz.příbalové letáky.

Dále můžeme srážet teplotu studenými zábaly či sprchou. Trup dítěte zabalíme v ručníku namočeném ve vlažné vodě na cca 10-20min, hlavu a končetiny necháme volné, dítě nepřikrýváme. Teplotu změříme po 30 min. Můžeme opakovat. Dále můžeme dítě sprchovat či omývat ve vaně vlažnou vodou ( asi 30st.C, ne studenou!). Tyto metody můžeme použít u dítěte, které má dobře prokrvené a správně teplé končetiny ( ne mramorované a chladné).

Dítě s teplotou je vhodné ošetřovat v místnosti dobře vyvětrané, s přiměřenou teplotou ( kolem 20st.C). Vždy podáváme dostatečné množství tekutiny. Pokud dítě dobře reaguje na léky na teplotu, dobře přijímá tekutiny, nemá kromě teploty žádné závažné příznaky ( jako je zvracení, průjem, bolesti hlavy, uší, krku, břicha, obtížné dýchání apod.), po poklesu teploty jeví zájem o okolí, hraje si, lze s návštěvou lékaře 2-3 dny počkat. S výhodou je k lékaři vzít ranní moč.

Při alarmujících příznacích při teplotě – apatie, záškuby, dušnost, projevy krvácení do kůže voláme lékařskou pomoc bezodkladně.

Copyright ©2021: Mudr. Kateřina Řiháková